Žijeme v rychlém tempu dnešní doby, kdy nás ze všech stran obklopuje velké množství informací, zpráv a notifikací. Kdy je nutné dělat spoustu nejrůznějších činností a rozhodnutí. Kdy jsou stres s únavou na denním pořádku… Schopnost koncentrace se tak stává velmi vzácným zdrojem. A přitom tak moc rozhoduje o naší produktivitě, úspěchu i duševní pohodě.
Co ale za koncentrací přesně stojí? A jak si můžeme pomoci? Pojďme se společně podívat na praktické tipy, které ti pomohou zlepšit soustředění jak dlouhodobě, tak i okamžitě → třeba právě s kratomem.
Co je koncentrace a jak funguje
Koncentrace je schopnost zaměřit naši pozornost na jeden konkrétní podnět, zatímco ignorujeme všechny ostatní rušivé vlivy. Za tímto procesem stojí náš mozek a neurotransmitery jako dopamin a noradrenalin.
- dopamin – tento neurotransmiter je klíčem k motivaci a odměně. Pomáhá nám držet pozornost na úkolu, protože nám „slibuje“ pocit uspokojení z jeho dokončení
- noradrenalin: podílí se na bdělosti a schopnosti rychle reagovat na podněty
V dnešní době však často čelíme nepříteli koncentrace – multitaskingu. Ten nás nutí skákat z jednoho úkolu na druhý, což přetěžuje náš mozek a zhoršuje celkovou produktivitu. Když se totiž snažíš dělat několik věcí najednou, ve skutečnosti ztrácíš schopnost soustředit se na jakoukoliv z nich pořádně… Mnohem efektivnější je dokončit jeden úkol a až poté se přesunout k dalšímu.
A co ještě ti pomůže? Čti dál.
7 tipů, jak zlepšit koncentraci
Pokud chceš svou schopnost koncentrace, ale také svoji paměť a celkovou psychickou pohodu opravdu zlepšit, tak tohle jsou faktory, na které se musíš zaměřit.
1. Spánek
Spánek je základem všeho, přičemž je důležitá nejen dostatečná délka spánku (ideálně 7 až 9 hodin u dospělého), ale také jeho kvalita. To znamená, že bys měl ideálně chodit spát a vstávat v pevně daný čas. Měl bys úplně omezit modré světlo vyzařující z obrazovek, a to alespoň hodinu před spaním. A dále doporučujeme, aby sis večer nedával těžká jídla, alkohol a kofein a zároveň měl v ložnici klid, přísun čerstvého vzduchu a naprostou tmu.
2. Pracovní prostředí
Pro plnou koncentraci je důležitý pořádek na pracovním stole i kolem něj – snižuje vizuální rozptýlení a pomáhá mozku lépe se zaměřit na jeden úkol. Důležitou roli dále hraje osvětlení, kdy naprosto ideální je přirozené světlo – zvyšuje pozornost a snižuje únavu očí. Ticho si zase můžeš dopřát skrze špunty do uší nebo bílý šum. No a opomenout nemůžeme ani čerstvý vzduch (často větrej), pohodlnou ergonomickou židli a tzv. digitální hygienu – vypni si při práci oznámení na telefonu a počítači, používej blokátory sociálních sítí a mobil si klidně schovej pryč ze zorného pole, pokud tě pohled na něj pokouší…
3. Mindfulness a jiné techniky kognitivního tréninku
Pokud ti myšlenky během práce neustále utíkají někam jinam, zaměř se na trénink technik všímavosti, tzv. mindfulness. Jde o krátká dechová cvičení, meditace atp. Tato schopnost být v přítomném okamžiku ti pomůže vnímat všemi smysly = vědomě víš, co právě teď děláš, vidíš, cítíš a slyšíš. Pomůže ti to snížit stres a zlepší se ti soustředění na jednu aktivitu.
Svou koncentraci také můžeš dlouhodobě trénovat třeba pomocí křížovek, šachů, sudoku, puzzlů nebo počítačových her zaměřených na paměť a strategii.
4. Time management
Pro udržení koncentrace a zvýšení produktivity je efektivní time management zcela nepostradatelný. Vytvoř si tedy reálný časový plán na celý den/týden, tzn. seznam všech úkolů, které potřebuješ splnit a rozděl si je podle důležitosti. Pracovat začni vždycky na těch nejtěžších z nich. Jen si dej pozor, aby časový plán opravdu odpovídal skutečnosti. Ať se nedostaneš do úzkosti a stresu z toho, že nestíháš.
Jo a nezapomeň si plánovat i přestávky a čas na relaxaci. Mozek se tak zregeneruje a ty si udržíš dlouhodobou schopnost soustředění.
5. Pohyb
Nemáš čas na pohyb, protože máš hodně práce a musíš se jí věnovat? No, tak to tě asi překvapí, jak moc tyto dvě odlišné činnosti spolu souvisí. Pohyb je totiž jedním z nejúčinnějších způsobů, jak si zlepšíš koncentraci, paměť, myšlení, schopnost rozhodovat se a zároveň snížíš stres a úzkost. To vše ti pomůže k tomu, aby si svou práci zvládal mnohem efektivněji. A stačí ti jen krátká aerobní cvičení, jako je běh, svižná chůze, jízda na kole, jóga atp. Třeba 30 minut denně. Zkus. A uvidíš.
6. Strava
Příliš tučná jídla, velké porce, mnoho sacharidů nebo jídla z fast foodů utlumí tvou koncentraci a produktivitu celkově. Proto si během pracovní části dne dej libové zdroje bílkovin (např. kuřecí, krůtí, rybí maso), komplexní sacharidy a ovoce a zeleninu. Jo a samozřejmostí je dostatečný pitný režim.
7. Nootropika
Nootropika jsou látky, které ti pomohou zlepšit koncentraci, schopnost učení, psychickou výkonnost, celkovou náladu, ale dokáží ti také zvýšit energii a snížit únavu. Mezi ty nejznámější pomocníky patří kofein, L-theanin, ženšen, rozchodnice růžová, kreatin, cholin, Ashwagandha, reishi nebo třeba hlíva ústřičná.
Kratom a koncentrace – během chvíle jedeš bomby
Pokud potřebuješ opravdu rychle zvýšit svou schopnost soustředění, vyzkoušej kratom – čistě přírodní látku obsahující indolové alkaloidy, které mají silné účinky na mozek a nervovou soustavu. Mezi ty nejznámější alkalodiy patří mitragynin (používá se i v lékařství při léčbě chronických bolestí) a 7-hydroxymitragynin.
3 tipy k přečtení, které ti o KRATOMU prozradí mnohem víc
- Co to je kratom? Ať jsi v obraze
- Kratom každý den – zisk, nebo risk?
- Kratom zkušenosti – příběhy uživatelů kratomu
Kratom nejlepší na koncentraci
V úvahu připadají 2 druhy kratomu:
- zelený kratom (green kratom) kromě toho, že ti dodá schopnost téměř okamžité koncentrace, tak je povzbuzující, povznášející, motivující (např. do tréninku) a při vysokých dávkách eutrofický (ideální na párty). Přináší pocit klidu (eliminuje stres) a zároveň dlouhodobé soustředění. Ulevuje od depresí a sociálních fobií – budeš více komunikativní. Mnohem snadněji díky němu zvládneš udělat práci, která tě nebaví. Ideální je i na učení a také na kvalitní sex. Green kratom je nejsilnější kratom ze všech.
- bílý kratom (white kratom) je ideální pro náročně pracující a sportovce, protože rychle a dlouhodobě zvyšuje koncentraci, motivaci do práce a výkon (fyzický i mentální). Je zkrátka nejlepší kratom na energii = nabudí tě jako žádný jiný. Přináší mírně euforický a povznášející pocit.
Dávkování doporučujeme 1 až 5 gramů. Ale postupně, ať víš, co s tebou kratom přesně dělá. A určitě nepodceňuj rizika kratomu, viz článek výše Kratom každý den – zisk, nebo risk?
Kratom od Rage Fitness patří mezi ty NEJLEPŠÍ V ČR
Pokud chceš mít 100% jistotu, že do svého těla dáváš MAXIMÁLNÍ kvalitu, mrkni na e-shop od RageFitness. Jsme na trhu od roku 2017, odebíráme kratom od TOP dodavatele, máme zavedený systém HACCP a GAMMA sterilizaci. Spolehnout se můžeš na vynikající rozpustnost a chuť kratomu, ale také na perfektní výsledky testů kratomu. Vše dopodrobna najdeš u každého jednotlivého kratomu – a že jich na e-shopu je.