Meditace jako zbraň proti stresu – jak začít a vydržet

meditace a kratom

V dnešním hektickém světě, kde stres velmi často určuje rytmus našich dní, se stále více lidí obrací k prastaré, ale osvědčené technice – meditaci. Ačkoliv její kořeny sahají tisíce let zpět, snad nikdy nebyla aktuálnější než právě TEĎ. Nabízí totiž nejen únik od každodenního shonu, ale především způsob, jak získat zpět kontrolu nad svou myslí, soustředit se na to podstatné a dosáhnout hlubokého vnitřního klidu.

A co je důležité – nemusíš se zavírat do kláštera ani trávit hodiny v dokonalém tichu. Meditace je nenápadným spojencem, který se snadno vejde do každého tvého dne. Krátké sezení během přestávky v práci nebo pár minut klidného soustředění před spaním dokáže doslova zázraky = obnovíš energii, pročistíš mysl a pomůže ti zvládnout náročné situace s větším klidem. 

Pokud tedy hledáš způsob, jak se stát odolnější vůči stresu, zlepšit koncentraci nebo lépe porozumět sám sobě, meditace je jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších cest, jak toho dosáhnout.

Co je meditace – klíč k duševní rovnováze a hlubšímu vnímání

Meditace je technika, při níž se snažíš soustředit na svou mysl a dosáhnout stavu hlubokého klidu a uvědomění. Narozdíl od běžného přemýšlení jde o vědomé úsilí ovládnout tok myšlenek a zaměřit se na přítomný okamžik = být tady a teď. Tento proces ti pomáhá lépe porozumět sám sobě a světu kolem sebe.

„Meditace není svépomocný program – způsob, jak se zlepšit, abychom mohli dostat to, co chceme. Není to ani způsob, jak si odpočinout před návratem do práce. Není to nic, co byste dělali jen sporadicky, kdykoli se vám zachce. Meditace je způsob, který nasytí váš život a časem ji lze začlenit do každé činnosti. Je to přeměna mysli z otroctví ve svobodu.“ Meditation Now or Never – Steve Hagen

Přínosy meditace 

1. Meditace snižuje stres

Jedním z nejznámějších přínosů meditace je její schopnost redukovat stres. Pravidelná meditace ti může snížit srdeční frekvenci a také hladinu kortizolu, hormonu spojeného se stresem. To vede k celkovému zklidnění a lepšímu zvládání náročných situací.

meditace a stres
Pocit po pravidelné meditaci

TIP K LEPŠÍMU VNÍMÁMÍ: Zkus si během dne nebo ve vypjaté situaci položit 3 otázky – co právě vidím, co právě cítím, co právě slyším. Nemusíš nic řešit. Jen zaznamenej tyto vjemy.

2. Zlepšuje koncentraci a pozornost

Meditace trénuje schopnost soustředit se. Pravidelnou praxí můžeš zvýšit kapacitu pracovní paměti a prodloužit dobu, po kterou jsi schopný udržet pozornost na jedné činnosti.

TIP K PŘEČTENÍ: Koncentrace aneb jak se lépe soustředit dlouhodobě i hned TEĎ. Pokud chceš svou schopnost koncentrace dlouhodobě zlepšit, 7 tipů v článku tě navede tím správným směrem. Pokud se potřebuješ soustředit během chvíle, zkus kratom a uvidíš – pošlapeš jak hodinky.

3. Přináší vyrovnanost a klid

Pravidelná meditace přispívá k lepšímu emočnímu zdraví. Pomáhá ti zachovat klidnou hlavu i ve stresových situacích, zvládat úzkosti či deprese, a celkově podporuje pocity štěstí a spokojenosti. 

4. Zlepšuje spánek

Lidé, kteří pravidelně meditují, často uvádějí, že se jim zlepšila kvalita spánku. Meditace pomáhá uklidnit mysl před spaním, což usnadňuje usínání a zlepšuje celkový odpočinek.

Zkus se tak místo koukání do mobilu na 15 až 20 minut před spánkem zaměřit na příjemnou meditaci.

Meditace a kvalitní spánek jdou ruku v ruce

TIP K PŘEČTENÍ: Spánek je prioritou, nikoli čímsi, co odkládáme ve jménu produktivity. Spánek je tvou nepostradatelnou součástí. Strávíš jím až třetinu svého života, během které se odehrávají fascinující procesy. Tak z něho získej maximum. 

Jak začít s meditací, aby si dosáhl výsledků

  1. najdi si klidné místo – vyber si místo, kde tě nebude nic rušit
  2. pohodlně se usaď – nemusíš sedět v lotosové pozici, hlavní je, aby se cítil pohodlně
  3. zaměř se na dech – sleduj svůj nádech a výdech. Pokud ti mysl začne utíkat, jemně ji vrať zpět k dechu
  4. začni s krátkými sezeními – pět až deset minut denně je skvělý základ
  5. buď trpělivý – výsledky nepřijdou ihned. Pravidelnost je klíčem k úspěchu

TIP: Zkus si na Youtubu nebo třeba na Spotify najít řízenou meditaci. I to je cesta, která ti může pomoci začít s meditací.

Kratom ti může s meditací pomoct 

Kratom pro tebe může být užitečným doplňkem meditace, a to díky jeho relaxačním a soustředění podporujícím účinkům. Pomáhá uvolnit tělo, zklidnit mysl a snížit stres, což ti usnadní dosáhnout hlubšího meditačního stavu. Při správném dávkování ti může podpořit vnímání přítomného okamžiku a prohloubit celkový prožitek meditace.

Tak ať se daří. 🙂 A kdybys potřeboval jakkoliv s výběrem kratomu pomoct, ozvi se nám. 

Tady máš mezitím pár tipů k přečtení:

Zdroje
  1. Davidson, R. J., & McEwen, B. S. (2012). Social influences on neuroplasticity: Stress and interventions to promote well-being. Brain, Behavior, and Immunity, 26(7), 105-116. DOI: 10.1016/j.bbi.2012.02.012
  2. Hölzel, B. K., Lazar, S. W., Gard, T., Schuman-Olivier, Z., Vago, D. R., & Ott, U. (2011). How Does Mindfulness Meditation Work? Proposing Mechanisms of Action From a Conceptual and Neural Perspective. Perspectives on Psychological Science, 6(6), 537-559. DOI: 10.1177/1745691611419671
  3. Goyal, M., Singh, S., Sibinga, E. M. S., Gould, N. F., Rowland-Seymour, A., Sharma, R., … & Haythornthwaite, J. A. (2014). Meditation programs for psychological stress and well-being: A systematic review and meta-analysis. JAMA Internal Medicine, 174(3), 357-368. DOI: 10.1001/jamainternmed.2013.13018
  4. Barnes, V. A., & Orme-Johnson, D. W. (2012). Impact of transcendental meditation on ambulatory blood pressure in African-American adolescents. American Journal of Hypertension, 15(10), 33-38. DOI: 10.1016/S0895-7061(02)02919-3
  5. Tang, Y. Y., Lu, Q., Fan, M., Yang, Y., & Posner, M. I. (2012). Mechanisms of white matter changes induced by meditation. Proceedings of the National Academy of Sciences, 109(26), 10570-10574. DOI: 10.1073/pnas.1207817109

Picture of Vše o kratomu
Vše o kratomu

Blog o tom, co to je Kratom a další praktické informace.

Picture of Vše o kratomu
Vše o kratomu

Blog o tom, co to je Kratom a další praktické informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme
kava vs kratom

Kratom a energie – přírodní alternativa ke kávě

Hledáte přírodní alternativu ke kávě, která vám dodá energii a zlepší soustředění? Objevte kratom, rostlinu z jihovýchodní Asie, která nabízí povzbuzující účinky bez nepříjemných vedlejších efektů. Zjistěte, proč je bílý
kratom kazdy den

Kratom každý den – zisk, nebo risk? 

Ještě více energie a soustředění, mega lepší spánek, žádná nemoc… Pokud plánuješ brát kratom každý den s tím, že tvůj život najedou bude zalitý sluncem 24/7, tak POZOR!
kratom sportovec

Jak správně načasovat užívání kratomu při sportu?

Načasování užívání kratomu hraje klíčovou roli v jeho účinnosti při sportovních aktivitách. Správné načasování může výrazně ovlivnit energii, soustředění, vytrvalost i regeneraci. Každý druh kratomu má specifické vlastnosti, které je
spanek

Spánek je prioritou, nikoli čímsi, co odkládáme ve jménu produktivity

Spánek je tvou nepostradatelnou součástí. Strávíš jím až třetinu svého života, během které se odehrávají fascinující procesy. Tak z něho získej maximum.