logo kratom
vseokratomu.cz

Co to je kratom? Ať jsi v obraze

co to je kratom clovek list

Pokud jsi o kratomu ještě nic moc neslyšel a hledáš relevantní informace o tom, co to ten kratom vůbec je a proč se těší stále větší oblibě, tak tento článek je přesně pro tebe. 

Prolítneme naprosté, ale za to podstatné základy:

Více do detailu se pak těmto tématům (a mnoha dalším) budeme věnovat v následujících článcích. Tak pojďme na to. 

Co je to kratom: prášek z listů tropického stromu

Kratom je přírodní látkou s velice širokým spektrem účinků (stimulační až euforické, nebo relaxační až tlumící) a zdravotních přínosů (pomáhá při akutních a chronických bolestech, nespavosti, stresu, depresích, vyčerpání, respiračních nemocech, závislostech atd.). Hlavními účinnými látkami kratomu jsou tzv. indolové alkaloidy. Mezi ty nejvíce zastoupené alkaloidy v kratomu patří mitragynin (používá se i v lékařství při léčbě chronických bolestí) a 7-hydroxymitragynin. Dále pak např. mitraphylline, mitragynalin, raubasin a mnoho dalších.

Kratom pochází převážně z Indonésie, kde má dokonalé podmínky k růstu. Dříve se hojně pěstoval i ve Vietnamu, Thajsku, Malajsii, Papuy Nové Guiney nebo v Kambodži. Z důvodu zákazu nebo nařízení vlády se však v těchto zemích pěstování kratomu ukončilo. A co to tedy konkrétně ten kratom je? Jde o cca 30 cm dlouhé a 20 cm široké listy s charakteristickými žilkami zelené, žluté, bílé nebo červené barvy, které se sbírají z tradičních, až 30 metrů vysokých kratomových stromů (Mitragyna speciosa). Tyto listy se následně myjí, suší (někdy fermentují) a melou na jemný prášek, kratom,  který se následně užívá – ideální je ho rozpustit ve vodě/džusu a vypít.

listy kratomu
Listy kratomu s charakteristickými žilkami

Kratomové stromy mají zároveň v Indonésii dlouholetou historii. První zmínky o jeho užívání jsou stovky let staré, často spojované s těžce pracujícím indonéským lidem, kterému pomáhal zvládat celodenní, fyzicky náročné farmaření. Díky kratomu vydrželi rolníci pracovat nejen déle, ale i efektivněji.

Kratom účinky: ty závisí na tom, jaký druh kratomu si vybereš

Pro začátek je důležité si uvědomit, že kratom je pořád jenom kratom = ten stejný strom. Jeho účinky nejvíce ovlivňují stáří stáří stromu a způsob zpracování (výsledná barva kratomu GREEN, WHITE, RED, YELLOW, GOLD), lokalita pěstování a zpracování (např. RED BALI, GREEN JONGKONG), míchání jednotlivých druhů (např. GREEN ELEPHANT, GREEN MAENG DA) a samozřejmě také dávkování kratomu a kvalita kratomu.      

KRATOM JE NEJLEPŠÍ VYBÍRAT NA ZÁKLADĚ BARVY – ta primárně určuje jeho účinky

 • GREEN kratom (zelený kratom): nejsilnější kratom ze všech obsahuje pouze 100% čisté listy kratomu bez žilek. Účinek zeleného kratomu je povzbuzující, povznášející, motivující, při vysokých dávkách eutrofický (ideální na párty), přináší pocit klidu a dlouhodobého soustředění. Mnohem snadněji díky zelenému kratomu zvládneš udělat práci, která tě nebaví. Ideální je i na učení a řízení.  
 • WHITE kratom (bílý kratom): Zpracovává se z listů zeleného kratomu, do kterých se přidávají žilky z listů, a proto je jeho barva světlejší. White kratom je ideální pro náročně pracující a sportovce, protože rychle a dlouhodobě zvyšuje koncentraci, motivaci do práce a výkon. Přináší mírně euforický a povznášející pocit. 
 • RED kratom (červený kratom): Zpracovává se z listů zeleného kratomu, které se krátce fermentují. Ocení ho ti, kteří si chtějí dopřát pořádný relax, odpočinek nebo se potřebují jednoduše odreagovat. Tlumí také bolesti a zlepšuje spánek. 
 • YELLOW kratom (žlutý kratom): Zpracovává se z listů zeleného kratomu, který se zpravidla déle fermentují než listy červeného kratomu. Jeho účinky jsou i podobné červenému kratomu – je ideální na relaxaci, zlepšení spánku a tlumení bolestí.
 • GOLD kratom (zlatý kratom): Zpracovává se z listů zeleného kratomu, které se dlouze fermentovaný (10 dní). Je ze všech kratomů nejslabší, tudíž ideální pro začátečníky. Má mírně sedativní účinky. 

Konkrétní jednotlivé druhy kratomů (Maeng da, Jongkong, Bali, Elephant, 100% Pure, …) probereme v dalších článcích.

Zdravotní přínosy kratomu: bez nadsázky jde o malý zázrak

Těch oblastí, ve kterých ti kratom dokáže pomoct, je je opravdu mnoho a mnoho! Tohle jsou ty hlavní z nich:

 • TLUMENÍ BOLESTÍ: A to jak akutních, tak i dlouhodobých. Kratom pomáhá při bolesti zubů, kloubů, zad, hlavy, při menstruačních obtížích atd. A hlavně nahradíš klasické chemické léky za zcela přírodní produkt. 
 • POMOC PŘI PSYCHICKÝCH PROBLÉMECH: Kratom ti do 10 minut uleví od napětí, stresu a přetížení (o 100% lepší varianta alkoholu, po kterém spousta lidí v takovém případě sáhne). Budeš se cítit lépe až 8 hodin. V častých případech umožňuje vysadit celoživotně užívaná antidepresiva a další chemická léčiva. Dokážeš také kvalitněji odpočívat, regenerovat, spát a více se radovat ze života – kratom totiž zlepšuje náladu, zvyšuje energii a libido.
 • LÉČBA ZÁVISLOSTÍ: Kratom pomůže vyřadit z tvého života alkohol, cigarety, antidepresiva, léky (např. na spaní) a také těžké drogy (např. heroin a kokain).
 • ZVÝŠENÍ IMUNITY: Kratom je silným antioxidantem. Zvyšuje celkovou obranyschopnost, výrazně snižuje riziko onemocnění běžnými respiračními obtížemi (zánět dutin, chřipka, angína), případně průběh onemocnění je fakt o dost mírnější. Kratom také pomáhá zbavit se chronické rýmy, kašle a účinně řeší střevní potíže (především průjem).
kratom relax pohoda
S kratomem se ti do 10 minut uleví od napětí, stresu a přetížení
Rizika spojená s užíváním kratomu

Jak vidíš, přínosy kratomu jsou OHROMNÉ. Ale každá mince má dvě strany. Tady jsou rizika, která jsou s užíváním kratomu spojená:

 • ZDROJ A ČISTOTA KRATOMU: S obchodníky s kratomem se v poslední době doslova roztrhl pytel – často ho váží, balí a prodávají „doma z pokojíčku” i mladí a nezkušení „podnikatelé” s vidinou rychlého příjmu. S tím jsou samozřejmě spojená různá zdravotní rizika. Tito mladí podnikatelé velmi často nemají vůbec ověřené a dlouhodobé kontakty v Indonésii, což je zcela zásadní pro garanci kvality kratomu. TIP: Vždy si vybírej ověřeného výrobce = firma s dlouhou tradicí, dobrými referencemi, zavedenou potravinářskou výrobou, certifikáty HACCP a BIO, s UV sterilizací kratomu atd.
 • NADUŽÍVÁNÍ KRATOMU: Platí to u všeho – čeho je moc, to škodí. Pokud budeš kratom užívat ve vysokých dávkách, denně a dlouhodobě, vystavuješ se riziku, že se na něm staneš závislý a také budeš potřebovat čím dál větší množství pro stejný účinek. Proto kratom užívej pouze v době potíží nebo když jej zrovna potřebuješ (maximálně však 4× týdně a ne více jak 4 až 6 gramů/denně). Jednou za čas vysaď kratom úplně, ať se pročistíš, obnovíš toleranci a snížíš riziko vzniku závislosti. 
Kratom, který patří mezi ty NEJLEPŠÍ V ČR

Pokud chceš mít 100% jistotu, že do svého těla dáváš MAXIMÁLNÍ kvalitu, mrkni na e-shop od RageFitness. Jsme na trhu přes 5 let, odebíráme kratom od TOP dodavatelů, máme zavedený systém HACCP, dvojitou UV sterilizaci, rozmělnění na nejjemnější nanoprášek a perfektní výsledky testů kratomu. Vše dopodrobna najdeš u každého jednotlivého kratomu – a že jich na e-shopu je. 

Mrkni. Vyzkoušej. Vzdělávej se. Komentuj.

Picture of Vše o kratomu
Vše o kratomu

Blog o tom, co to je Kratom a další praktické informace.

Picture of Vše o kratomu
Vše o kratomu

Blog o tom, co to je Kratom a další praktické informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme
Kratomové tablety jsou krokem vpřed v pohodlnosti a diskrétnosti užívání tohoto přírodního zázraku. Jaké jsou na kratom tablety recenze? Čti článek.
Pokud nejsi v užívání kratomu žádný zelenáč, dávkování podle čajové lžičky je možnou cestou, jak užívat kratom.
Dnešní doba tě neustále žene k větší produktivitě, výkonům a také ke schopnosti lépe zvládat stres. Co ti v tomto případě více pomůže? Káva vs kratom? Čti článek.
Sněmovna schválila nový psychomodulační zákon, tzn. pravidla pro nakládání s látkami jako je kratom, HHC nebo konopí s nízkým obsahem THC. O jaká konkrétní pravidla jde? Článek prozradí.