logo kratom
vseokratomu.cz

Kratom účinky – stimulant i sedativum v jednom

kratom ucinky zena muz

Základní informace o tom, co je to kratom, jsme sepsali v posledním článku: Co to je kratom? Ať jsi v obraze. Takže už víš, že jde o velice jemný prášek z usušených listů stromu Mitragyna speciosa, který se nejčastěji rozmíchává ve vodě/džusu a vypije. Účinek se dostaví do 10 minut. Jaký? Pojďme se na to podívat pořádně zblízka. 

Kratom účinky: množství alkaloidů hraje prim

Trošku odbornější část článku, ale bez ní by to celé nedávalo smysl… Účinky kratomu jsou podmíněné obsahem tzv. indolových alkaloidů, a to zejména mitragyninu a 7-hydroxymitragyninu (7-HMG). Kratom každopádně obsahuje i dalších více jak 25 známých alkaloidů (například mitraphylline, raubasin, mitragynalin, mitralactonal, paynanthein, rhynchophylin ad.), ale také flavonoidy, terpenoidy, polyfenoly a glykosidy. Prostě mix různých látek, které mají možné biologické účinky na náš organismus, ale nejsou všechny ještě dostatečně prokázány. 

Dostatečně známá je ale silná schopnost mitragyninu působit na opioidní receptory v mozku – vědci si tím vysvětlují jeho analgetické schopnosti (mitragynin se používá i v lékařství při léčbě chronických bolestí). U druhého zmíněného alkaloidu, 7-hydroxymitragyninu, se zase předpokládá přibližně 17× účinnější působení na opioidní receptory než u morfia.

kratom indolove alkaloidy
Účinky kratomu jsou podmíněné obsahem tzv. indolových alkaloidů

A teď to nejpodstatnější – „problémem” je různé množství těchto alkaloidů v různých produktech na trhu. Toto množství závisí na mnoha faktorech – např. na způsobu pěstování kratomu, zpracování, lokalitě, stáří kratomových stromů a také na výsledné čistotě kratomu. Podle některých studií se obsah mitragyninu v dostupných produktech pohyboval mezi 0,2 až 2,8 %, z čehož vyplývá, že při stejné dávce různých kratomů můžete zažít až 10× silnější efekt. I proto jsou při prvních zkušenostech s daným kratomem zcela zásadní minimální dávky (klidně od 1 gramu a postupně zvyšovat po 0,5 gramech), ať si vyzkoušíš, jak kratom na tebe působí. 

Kratom účinky: na dávkování fakt záleží

Kratom totiž může působit jako stimulant, tak i jako sedativum. Záleží na tom, jak velké množství si dáš. Při nižší dávce kratomu se projeví zvýšená energičnost, bdělost, koncentrace, chuť pracovat a např. také navýšení libida. Jde tedy o podobný efekt na lidský organismus jako při požití amfetaminu, jen s menší intenzitou. U vyšších dávek kratomu přijdou pocity uvolnění, úleva od bolestí nebo navození klidnějšího duševního stavu. Při extrémních dávkách může přijít stav neschopnosti pohybu, ztuhlosti, snížení reakcí na okolní podněty a také zvýšené pocení, nevolnost a závratě. Extrémní dávky rozhodně nedoporučujeme.  

Podle asijské legendy se říká, že otec provdávající svoji dceru ji raději přislíbí uživateli kratomu, než kuřáku marihuany. Kuřák marihuany je totiž líný a celý den nic nedělá. Naopak uživatel kratomu je aktivní a pracuje celý den.

DÁVKOVÁNÍ V KOSTCE:

  • DÁVKA 1 AŽ 5 GRAMŮ: účinky jsou euforické, povzbuzuje do nejrůznějších činností, zvyšuje libido, zlepšuje kognitivní funkce, soustředěnost a komunikativnost, dodává pocit štěstí, ovlivňuje fyzickou odolnost, středně tlumí bolesti, uvolňuje, podporuje spánek, zlepšuje náladu, …
  • DÁVKA 5 AŽ 7 GRAMŮ: účinky sedativní a tlumící, uvolňuje a zklidňuje mysl, oslabuje negativní emoce, uvolňuje svalstvo, vysoce tlumí bolesti, podporuje spánek, zmírňuje abstinenční příznaky při závislostech, …
  • DÁVKU NAD 7 GRAMŮ NEDOPORUČUJEME

Jak dlouho trvají účinky kratomu

Účinky kratomu přicházejí do 10 minut. Podle velikosti dávky obvykle trvají mezi 1 až 3 hodinami. Někdy dokonce až 8 hodin. Pokud se nedostaví žádné účinky do 30 minut, tak jsi možná více odolný, než jsi čekal a je potřeba navýšit množství kratomu. Druhou možností je to, že sis koupil nekvalitní kratom.  

Kratom účinky: nejlépe se zorientuješ podle barvy kratomu

Rozlišit barvy kratomu není žádná věda. Základní jsou barvy žilek na listech kratomu, které se odvíjí od stáří stromu – bílý kratom je mladý strom, zelený kratom je dozrávající strom a červený kratom je již plně vyzrálý dospělý strom. Dále pak hraje roli způsob zpracování listů kratomu.   

  • GREEN kratom (zelený kratom): Nejsilnější kratom ze všech obsahuje pouze 100% čisté listy kratomu bez žilek. Účinek zeleného kratomu je povzbuzující, povznášející, motivující, při vysokých dávkách euforický (ideální na párty), přináší pocit klidu a dlouhodobého soustředění. Mnohem snadněji díky zelenému kratomu zvládneš udělat práci, která tě nebaví. Ideální je i na učení.  
  • WHITE kratom (bílý kratom): Zpracovává se z listů zeleného kratomu, do kterých se přidávají žilky z listů, a proto je jeho barva světlejší. White kratom je ideální pro náročně pracující a sportovce, protože rychle a dlouhodobě zvyšuje koncentraci, motivaci do práce a výkon. Přináší mírně euforický a povznášející pocit. 
  • RED kratom (červený kratom): Zpracovává se z listů zeleného kratomu, které se krátce fermentují. Ocení ho ti, kteří si chtějí dopřát pořádný relax, odpočinek nebo se potřebují jednoduše odreagovat. Tlumí také bolesti a zlepšuje spánek. 
  • YELLOW kratom (žlutý kratom): Zpracovává se z listů zeleného kratomu, který se zpravidla déle fermentují než listy červeného kratomu. Jeho účinky jsou i podobné červenému kratomu – je ideální na relaxaci, zlepšení spánku a tlumení bolestí.
  • GOLD kratom (zlatý kratom): Zpracovává se z listů zeleného kratomu, které se dlouze fermentovaný (10 dní). Je ze všech kratomů nejslabší, tudíž ideální pro začátečníky. Má mírně sedativní účinky.
Kratom účinky: 100% Pure, Bali, Elephant, Jongkong, … o co jde? 

Jde o názvy jednotlivých kratomů, které se liší lokalitou pěstování a následného zpracování – např. RED BALI, GREEN JONGKONG. Zároveň může jít o mixy jednotlivých druhů – např. GREEN ELEPHANT, GREEN MAENG DA. Tyto druhy se mezi sebou liší množstvím účinných látek, chutí a lehce také barvou. Podstatné však je, že na každého z nás působí jednotlivé druhy kratomů trochu jinak – někoho více „nakopne” Pure Green, jiného zase Jongkong/někdo je více komunikativní po Elephantu, jiný po Bali. Proto je dobré jednotlivé druhy kratomů vyzkoušet a najít si ten svůj TOP. 

Zdravotní účinky: jak ti kratom konkrétně pomůže 

Těch oblastí, ve kterých ti kratom dokáže pomoct, je je opravdu mnoho a mnoho! Tohle jsou ty hlavní z nich:

TLUMENÍ BOLESTÍ

V této oblastí kratom pomáhá dnes a denně tisícům lidí trpících akutními i chronickými bolestmi. Nejčastěji jde o bolest hlavy, zad, zubů a kloubů. Kratom také pomáhá při menstruačních obtížích. A co je též super – nahradíš klasické chemické léky, které ti likvidují nejenom játra, za zcela přírodní produkt.

POMOC PŘI PSYCHICKÝCH PROBLÉMECH

Oblast, ve které je kratom opravdu vysoce účinný. Často se setkáváme s příběhy lidí, kterým kratom pomohl vysadit dlouhodobě užívaná antidepresiva a jiná chemická léčiva. Kratom ti do 10 minut uleví od napětí, stresu a přetížení, které se může každý den nahromadit (o 100% lepší varianta alkoholu, po kterém spousta lidí v takovém případě sáhne). Budeš se cítit lépe až 8 hodin. Dokážeš také kvalitněji odpočívat, regenerovat, spát a více se radovat ze života – kratom totiž zlepšuje náladu, zvyšuje energii, chuť do života a libido. Jo a pokud potřebuješ udělat práci, která tě nebaví, zkus se do ní pustit s kratomem.

POMOC PŘI LÉČBĚ ZÁVISLOSTÍ

Velmi časté jsou případy, kdy uživatelé zcela vyřadili ze svých životů cigarety a alkohol – necítíš najednou potřebu unikat těmito obvyklými, ovšem vysoce škodlivými cestami. Kratomem se také léči závislosti na tvrdých drogách, především na heroinu a kokainu. A v neposlední řadě kratom výborně pomáhá zbavit se závislosti na lécích, především pak na lécích na spaní a antidepresivech.

ZVÝŠENÍ IMUNITY

Při našem dlouhodobém pozorování se setkáváme s názory uživatelů, že díky kratomu nebývají tolik nemocní. Kratom je silný antioxidant a má pozoruhodné účinky na celkovou imunitu – ti co bývali 3× až 4× ročně nemocní, hlásí takřka nulovou nemocnost běžnými respiračními obtížemi (zánět dutin, chřipka, angína). Případně je jejich průběh onemocnění o dost mírnější. Kratom také například pomáhá zbavit se chronické rýmy a účinně řeší střevní potíže (především průjem).

Kratom vedlejší účinky a rizika: každá mince má dvě strany

Každá mince má dvě strany a jinak tomu není ani v případě kratomu, který má vedle mnoha a mnoha pozitivních účinků i několik rizik. Mezi ta největší rizika patří možnost závislosti na kratomu (riziko předávkování je prakticky zanedbatelné) a také to, že si můžeš koupit kratom, který je nekvalitní – hrozí zdravotní rizika. Mezi možné vedlejší účinky patří ztráta chuti k jidlu, citelný úbytek hmotnosti, nespavost, zácpa, sucho v ústech, bolest svalů, závratě atd. Je však důležité říct, že tyto účinky se začínají plně projevovat až při dlouhodobém a nadměrném užívání kratomu. Proto je zcela zásadní správné dávkování a užívání kratomu. Ale o tom konkrétně v těchto článcích:

Dávkování kratomu – na každém gramu záleží. Osvědčený postup pro dávkování kratomu a pár rad k nezaplacení. Po dvou minutách čtení budeš mít jistotu, že si kratom užiješ na maximum.

Příprava kratomu – je to snadné jako facka. Příprava kratomu není žádná věda. Jaké možnosti přípravy máš a jak postupovat, aby se kratom nejlépe rozmíchal a nenapěnil? Čti tento článek. 

kvalita kratomu
Na kvalitě kratomu FAKT záleží
Kratom, který patří mezi ty NEJLEPŠÍ V ČR

Pokud chceš mít 100% jistotu, že do svého těla dáváš MAXIMÁLNÍ kvalitu, mrkni na e-shop od RageFitness. Jsme na trhu přes 5 let, odebíráme kratom od TOP dodavatele, máme zavedený systém HACCP, dvojitou UV sterilizaci, rozmělnění na nejjemnější nanoprášek a perfektní výsledky testů kratomu. Vše dopodrobna najdeš u každého jednotlivého kratomu – a že jich na e-shopu je. 

Mrkni. Vyzkoušej. Vzdělávej se. Komentuj.  

Picture of Vše o kratomu
Vše o kratomu

Blog o tom, co to je Kratom a další praktické informace.

Picture of Vše o kratomu
Vše o kratomu

Blog o tom, co to je Kratom a další praktické informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme
Dnešní doba tě neustále žene k větší produktivitě, výkonům a také ke schopnosti lépe zvládat stres. Co ti v tomto případě více pomůže? Káva vs kratom? Čti článek.
Sněmovna schválila nový psychomodulační zákon, tzn. pravidla pro nakládání s látkami jako je kratom, HHC nebo konopí s nízkým obsahem THC. O jaká konkrétní pravidla jde? Článek prozradí.
Kratom zásadně ulehčuje život spoustě lidem okolo nás. A dokáže pomoct i tobě. Musí však splňovat jedno podstatné kritérium, a to je prvotřídní kvalita. Jen kvalitní kratom ti totiž bezpečně
Trápí tě závislost na kratomu? Pokud se ji chceš zbavit bez abstinenčních příznaků, tak stonky a žilky kratomu (Stems and Veins) je přesně to, co ti efektivně pomůže.