Kontroverzní kratom. Na jedné straně opěvovaný pro své mocné účinky a zdravotní přínosy, na druhé straně kritizovaný a házený do stejného pytle s ostatními drogami. Ať už tak, nebo onak, kratom je psychoaktivní látkou, se kterou bys měl zacházet opatrně. A o to víc, pokud plánuješ sednout za volant.
Jak je na tom kratom s legislativou, jaký má vliv na lidské tělo, jak se na kratom za volantem dívá Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS) a odhalí kratom test na drogy? To jsou hlavní témata tohoto článku. Pojďme na ně.
Je kratom legální? V naší republice ano, ale…
Kratom (Mitragyna speciosa) není v České republice na seznamu zakázaných látek a jeho držení a obchodování s ním je tak v souladu s legislativou. Ta ovšem aktuálně (12. 12. 2023) není nastavena vůbec ideálně – kratom se totiž nachází v tzv. „šedé zóně”, což znamená, že nespadá do žádné kategorie regulovaných produktů. Jediné co, tak je zařazený mezi „nové potraviny”, díky čemuž není povoleno jej prodávat za účelem konzumace. Realita je však taková, že většina prodejců prodává kratom jako barvu k malování nebo třeba sběratelský předmět…
Blýská se však na lepší časy, protože národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil připravil novelu zákona, která má kratom regulovat = mělo by se k němu přistupovat jako například k tabákovým výrobkům, elektronickým cigaretám nebo nikotinovým sáčkům.
Více o celé této problematice si můžeš počíst v našem dřívějším článku: Je kratom legální? V ČR ano, ale co jinde ve světě?
Vliv kratomu na lidské tělo
Kratom je tolik oblíbený nejen pro své povzbuzující či relaxační účinky… hojně se využívá například pro podporu soustředění, tlumení akutních i dlouhodobých bolestí, kvalitní spánek, lepší imunitu, vyšší chuť na sex a také třeba pro léčbu závislostí na drogách a lécích.
Je však důležité si uvědomit, že celkové účinky kratomu ovlivňuje mnoho faktorů. Záleží na konkrétním druhu kratomu (např. červený kratom Pure Red, zelený kratom Borneo, bílý kratom Bali, zlatý kratom Maeng Da či žlutý kratom Maeng Da), dávce kratomu, individuální toleranci, zkušenostech každého z nás, ale také na případné interakci kratomu s jinými látkami. POZOR – určitě nedoporučujeme kratom užívat současně s alkoholem, drogami a léky na předpis. Tyto kombinace zvyšují riziko negativních vedlejších účinků. Více o těchto rizicích najdeš v tomto článku: Kratom a alkohol – míchat, nebo raději ne?
Stejně tak nedoporučujeme experimentovat s dávkováním kratomu – určitě se drž ověřených postupů, ať se vyhneš předávkování kratomem (podobný průběh, jako když to přeženeš s alkoholem) a případné závislosti na kratomu. K této problematice si určitě přečti následující článek: Kratom předávkování – riziko smrti je zcela zanedbatelné.
Další tipy na články, které by tě ve spojitosti s kratomem mohly zajímat:
- Kratom účinky – stimulant i sedativum v jednom
- Příprava kratomu – je to snadné jako facka
- Jak dlouho působí kratom? Odpověď najdeš v množství, které si dáš
- Kratom zkušenosti – příběhy uživatelů kratomu
- Kratom a sex – afrodiziakum pro VĚTŠÍ touhu i výdrž
Řízení pod vlivem kratomu – jak to vidi Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS)
Na tohle ti nejlépe odpoví následující konverzace z webových stránek APAS:
Dotaz z roku 26. 10. 2022
Jak je to s kratomem a řízením v modelovém případu, kdy si jej večer dám ve střední či větší dávce a další den řídím?
Subjektivně po plnohodnotném spánku nevnímám jakýkoliv negativní efekt na schopnost řídit, ale zároveň se trošku obávám kontroly, kdyby se v případě pozitivního orientačního testu prokázal následně kratom v testech laboratorních.
Dle směrodatných informací nepřesahuje trvání účinků kratomu 5-6 hodin, což by mělo teoreticky (i s rezervou 8 hodin) bohatě vystačit na kompletní vystřízlivění. Není zde ekvivalent kocoviny jako u alkoholu, který má studiemi podložený negativní efekt na řízení (den poté), avšak paradoxně už není vysledovatelný s přiměřeným odstupem další den – pokud se nemýlím.
Kdyby tedy došlo na laboratorní kontrolu – je zde nějaká oficiální či neoficiální psychoaktivní hladina jako u ostatních látek, která se používá jako metr a argument proti řidiči? Podle čeho se zde potom prokazuje nezpůsobilost k řízení?
Odpověď APAS
Dobrý den,
s postihováním řízení pod vlivem kratomu jsme se v praxi zatím nesetkali. Předně je třeba zdůraznit, že kratom stále není uveden na seznamu omamných či psychotropních látek. Vzhledem k tomu, že definice návykové látky v zákoně o silničním provozu je vázána na tento seznam, tak z pohledu přestupkového práva by nemělo být řízení pod vlivem kratomu kvalifikováno jako přestupek.
Nemáme informace o tom, zda předchozí užití kratomu může způsobit např. falešnou pozitivitu orientačního testu, případně na jakou látku. Pozitivní orientační test by samozřejmě znamenal výzvu k lékařskému vyšetření vč. odběru moči a krve, kdy laboratorní vyšetření případnou falešnou pozitivitu orientačního testu odhalí.
Zároveň je třeba upozornit na to, že definice návykové látky v trestním právu je širší. Ačkoliv kratom není uveden na seznamu omamných či psychotropních látek, tak teoreticky může být kvalifikován jako látka návyková ve smyslu ustanovení § 130 trestního zákoníku, podle nějž sem spadají i další látky, které mohou nepříznivě ovlivnit psychiku, i když nejsou na seznamu omamných či psychotropních látek.
Co se týče hladiny kratomu, pak neexistuje žádná oficiální povolená hranice pro řidiče, ale ani mi není známo, že by nějakou takovou hranici stanovovala odborná literatura.
Blížší informace o problematice řízení pod vlivem návykových látek nejdete na našem webu zde: https://poradna.asociace.org/pravni-informace/rizeni-pod-vlivem/ .
S pozdravem,
Jan Vobořil
Kratom vs. policejní testy na drogy
Většina klasických policejních 5, 10 nebo 12panelových testů na drogy kratom neodhalí. Obvykle totiž kontrolují látky jako kokain, THC, amfetaminy, opiáty, extázi, barbituráty, několik antidepresiv atd. = k detekci jakýchkoliv alkaloidů či jiných látek obsažených v kratomu nejsou tedy vytvořené. Pokud ale při tzv. „líznutí” vyjde test falešně pozitivní např. na kokain (chybovost je u policejnich drogových testů poměrně velká) a dojde na krevní testy, je možné, že lékaři kratom odhalí. Ovšem i tady je riziko odhalení kratomu malé, protože krevní testy se primárně zaměřují na látku, na kterou byl pozitivní orientační test. A pokud jste uživatelem kokainu či jiných tvrdých drog, bude kratom tím nejmenším problémem – navíc furt je kratom legální látkou.
Kratom vs. drogové testy z moči
Kratom teoreticky může být detekovaný v tvé moči. Ovšem standardní drogové testy, které se používají při lékařských vyšetřeních nebo na pracovištích, obvykle kratom vůbec neodhalí. Je to opět způsobené tím, že testy jsou navržené pro detekci běžných drog, tzn. na kokain, opiáty, marihuanu, PCP a amfetaminy.
Kratom za volantem – závěr
I když kratom je v České republice legální látkou, nedoporučujeme vám jej užívat před řízením vozidla či v některých zaměstnání. Nejde jen o určitá rizika vedlejších účinků, ale i o to, že na trhu se už objevují i speciální testy na kratom. Některé instituce nebo zaměstnavatelé totiž mají konkrétní důvody k jeho testování, a to například v oborech, kde je bezpečnost na prvním místě = je potřeba zajistit, aby zaměstnanci nekonzumovali žádné psychoaktivní látky.
Kratomy, které patří mezi ty NEJLEPŠÍ V ČR
Pokud chceš mít 100% jistotu, že do svého těla dáváš MAXIMÁLNÍ kvalitu, mrkni na e-shop od RageFitness. Jsme na trhu přes 5 let, odebíráme kratom od TOP dodavatele, máme zavedený systém HACCP i BIO certifikaci, UV či GAMMA sterilizaci, rozmělnění na nejjemnější nanoprášek a perfektní výsledky testů kratomu. Vše dopodrobna najdeš u každého jednotlivého kratomu – a že jich na e-shopu je.
Mrkni. Vyzkoušej. Vzdělávej se. Komentuj.