Mitragyna speciosa – strom, z jehož listů se vyrábí kratom

mitraginy speciosa

O výsledném kratomu – všestranném pomocníkovi ve formě jemného prášku, který bez nadsázky dokáže ulehčit život spoustě lidem – jsme už „pár” článků sepsali. Tohle jsou ony:

Zatím jsme ale z velké části opomíjeli samotný tropický strom (Mitragyna speciosa), z jehož listů se kratom vyrábí = listy se myjí, suší, někdy fermentují a melou na jemný prášek, kratom, který následně můžeš užívat (ideálně ho rozpustíš ve vodě/džusu a vypiješ). Tomu je ale právě konec… Článek čistě věnovaný tomuto až 25 metrů vysokému stromu je tady. Tak pojď do něj.

Mitragyna speciosa – ze startu popis jak z učebnice přírodopisu. Pro fajnšmekry! 

Říše, podříše, oddělení, třída, řád, čeleď, rod. Pamatuješ? 🙂 

Vědecká klasifikace rostliny Mitragyna speciosa

  • říše – rostliny (Plantae)
  • podříše – cévnaté rostliny (Tracheobionta)
  • oddělení – krytosemenné (Magnoliophyta)
  • třída – vyšší dvouděložné (Rosopsida)
  • řád – hořcotvaré (Gentianales)
  • čeleď – mořenovité (Rubiaceae)
  • rod – Mitragyna

Mitragyna speciosa v období sucha krátce opadá, ale za určitých podmínek je stálezeleným stromem, který dorůstá výšky až okolo 25 metrů. Většinou však o něco méně. Jeho kmen má v průměru cca 60 až 100 cm. Borka je šedá až šedohněná, hladká. Vnitřní kůra narůžovělá. Mladé větve kratomového stromu jsou tupě čtyřhranné. Listy, oboustranně lysé nebo na rubu trochu chlupaté, mají sytě zelenou barvu a jsou papírovité až lehce kožovité. Na délkou běžně mají 5 až 17 cm (někdy až 30 cm) a 3 až 12 cm na šířku (někdy až 20 cm). Bělavá nebo načervenalá žilnatina tvoří 11 až 17 párů postranních žilek. Řapík je 2,5 až 5 cm dlouhý. 

Květy Mitragyna speciosa jsou oboupohlavné a uspořádané v mnohokvětých hlávkách. Květenství, rostoucí ve svazcích po třech, pak má 15 až 25 mm v průměru. Mezi květy jsou 4 až 6 mm dlouhé listeny. Kalich bývá narůžovělý, s cca 2mm trubkou a dlouhými laloky. Nálevkovitá koruna je žlutavě bílá – čím je ale starší, tím více tmavne do sytě žluté. Tyčinek (samčí pohlavní orgán) je pět. Všechny mají krátké nitky a jsou přirostlé k ústí korunní trubky. Semeník (část samičího květu) obsahuje dvě komůrky s mnoha vajíčky. Plodem je 7 a 9 mm dlouhá tobolka s kalichem. Plody jsou uspořádané v kulovitém plodenství o průměru 20 až 30 mm. Asi 1 mm dlouhá semena mají papírovité křídla na obou koncích.   

Mitragyna speciosa kratomovy list

Autor fotky LISTY A KVĚTENSTVÍ Mitragyna speciosa: Thehealingeast – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69862814

Malé okénko do historie Mitragyna speciosa

Listy z kratomových stromů jsou od nepaměti využívány v Indočíně a jihovýchodní Asii, a to v místní medicíně nebo jako psychoaktivní stimulant pro dočasné zlepšení duševních a tělesných funkcí – kratom je historicky často spojovaný s těžce pracujícím indonéským lidem, kterému pomáhal zvládat celodenní, fyzicky náročné farmaření. Díky kratomu tak vydrželi rolníci pracovat nejen déle, ale i efektivněji. Každopádně první známá písemná zmínka o Mitragyna speciosa pochází z roku 1836, kdy plukovník James Low v Malajsii zaznamenal listy kratomu jako náhražku nedostatkového opia. 

Pro vědu rostlinu poprvé zaznamenal holandský botaink Pieter Willem Korthals, který pracoval mezi lety 1830 a 1837 pro holandskou Východoindickou společnost na Malajském poloostrově. Korthals rostlinu pojmenoval Mitragyna speciosa, ale protože chyběl popis druhu, jméno bylo později prohlášené za neplatné. Později Korthals přesunul druh do rodu Stephegyne a další autoři následně do rodu Nauclea. Při revizi rodu Nauclea jej ale v roce 1897 britský lékař a přírodovědec George Darby Haviland přesunul zpět do rodu Mitragyna a jméno Mitragyna speciosa platně publikoval.

Kde Mitragyna speciosa roste

Kratomové stromy se vyskují v tropické Asii, a to od Indočíny (Kambodža, Thajsko) přes jihovýchodní Asii (Sumatra, Borneo, Filipíny, Malajský poloostrov) až po Novou Guineu. Pěstují se ale také v jižním Vietnamu a na jihovýchodě Myanmaru. 

Nejčastěji kratomové stromy rostou podél pomalých vodních toků v tropických deštných lesech a bažinatých lesech v nadmořských výškách max 200 metrů. 

Kadamba, biak-biak, lugub, bein-sa-ywat, …

Výsledný jemný prášek z listů Mitragyna speciosa je nejvíce známý pod thajským názvem kratom. Jazykovědci tvrdí, že toto slovo pochází ze sanskrtu (jeden z nejstarších starých jazyků) a je odvozené od solva kadam – podobná rostlina Neolamarckia cadamba, která náleží mezi posvátné rostliny hinduistů. V asijských zemích je ale kratom známý pod odlišnými názvy:  

  •  u různých etnik v Indonésii se nazývá kadamba, puri nebo keton
  • v Malajsii biak, biak-biak, ketum, kutum, pokok biak, pokok ketum nebo sepat
  • v Myanmaru beinsa či bein-sa-ywat
  • na Filipínách mambog, lugub nebo polapupot
  • v Thajsku ithang thom, bai krathom, gratom, kakaum, katawn, krathawm, kratom nebo kraton
  • ve Vietnamu giam d[ef]p či giam l[as] nh[or]

Kratom, který patří mezi ty NEJLEPŠÍ V ČR

Pokud chceš mít 100% jistotu, že do svého těla dáváš MAXIMÁLNÍ kvalitu, mrkni na e-shop od RageFitness. Jsme na trhu přes 5 let, odebíráme kratom od TOP dodavatele, máme zavedený systém HACCP, dvojitou UV sterilizaci, rozmělnění na nejjemnější nanoprášek a perfektní výsledky testů kratomu. Vše dopodrobna najdeš u každého jednotlivého kratomu – a že jich na e-shopu je. 

Mrkni. Vyzkoušej. Vzdělávej se. Komentuj.

Picture of Vše o kratomu
Vše o kratomu

Blog o tom, co to je Kratom a další praktické informace.

Picture of Vše o kratomu
Vše o kratomu

Blog o tom, co to je Kratom a další praktické informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme
Zatímco mindfulness tě učí přijímat a prožívat přítomnost, kratom poskytuje jemnou podporu, která ti tuto cestu usnadňuje. Jak? Článek prozradí.
Pokud chceš svou schopnost koncentrace dlouhodobě zlepšit, 7 tipů v článku tě navede tím správným směrem. Pokud se potřebuješ soustředit během chvíle, zkus kratom a uvidíš – pošlapeš jak hodinky.
Kratom green Maeng-Da patří k těm nejpopulárnějším druhům kratomů. Čím to je? A co konkrétně Maeng Da znamená? Nejen to ti prozradí náš článek. Jdi do něj.
Jong kong. Znáš? Donedávna tuto malebnou a historicky bohatou oblast v indonéském Západním Kalimantanu znali snad jen dobří znalci zeměpisných faktů a protřelí cestovatelé. Dnes je však situace o dost