Zákaz kratomu v ČR. ROZHODNUTO! Čeká nás liberalizace, ne prohibice

peace

Chystá se v ČR zákaz kratomu? Nebo bude pouze regulovaný či ponechaný beze změn?  Tato otázka donedávna neměla zcela jasnou odpověď. Teď už má! Česko čeká úplně nový zákon o psychomodulačních látkách – tedy regulace nakládání s kratomem. 

 „Kratom je v šedé zóně, v regulačním vakuu. Není to ani alkohol, ani tabákový výrobek, ani kontrolovaná omamná a psychotropní látka. A my si myslíme, že by neměl být takto kontrolován jako třeba heroin nebo pervitin,“ zdůrazňuje Viktor Mravčík, epidemiolog závislostí a poradce národního protidrogového koordinátora.

Pojďme tak tuto problematiku vzít pěkně od začátku. 

Současný legislativní stav ohledně kratomu

Jak už je zmíněno výše, aktuálně  kratom nespadá do žádné kategorie regulovaných produktů – není potravinou, potravinovým doplňkem, lékem a ani alkoholickým nápojem, tabákovým výrobkem nebo omamnou či psychotropní látkou. Z legislativního hlediska kratom jednoduše neexistuje. Prodává se tak jako sběratelský předmět nebo předmět k vědeckému výzkumu.

Na první pohled to může znít vtipně, každopádně prodejci mají touto legislativou zcela svázané ruce, jelikož díky ní nemohou napřímo informovat zákazníky o složení kratomu, jeho účincích, rizicích a ani o dávkování kratomu, které je pro bezpečné užívání zcela zásadní. Pokud prodejce takové informace za účelem zvýšení prodeje poskytuje, může být toto jednání v trestním řízení považováno dokonce za trestný čin.

Bohužel, díky tomuto paradoxu, kdy prodejci nemohou své zákazníky informovat o zcela podstatných informacích, dochází k případům nadužívání a následné závislosti. Zbavit se pak takové závislosti není úplně nejjednodušší a zbytečně to hází na kratom špatné světlo. Přitom je dokázáno, že v malých množství jde o všestranného pomocníka, který každému může obrovsky pomáhat po celý život.

kratomovy list
Kratomové listy, které se myjí, suší (někdy fermentují) a melou na jemný prášek – kratom

TIP K PŘEČTENÍ: Kratom účinky – stimulant i sedativum v jednom. Bez nadsázky jde o malý zázrak. Kratom je totiž všestranným pomocníkem, který ti může obrovsky ulehčit celý život. Zjisti v článku, jaké má kratom účinky.

TIP K PŘEČTENÍ 2: Dávkování kratomu – na každém gramu záleží. Osvědčený postup pro dávkování kratomu a pár rad k nezaplacení. Po dvou minutách čtení budeš mít jistotu, že si kratom užiješ na maximum.

ČASTÁ OTÁZKA: Je kratom legální? Žádné obavy, v České republice je držení i obchodování s kratomem zcela legální a v souladu s legislativou. Naopak v Polsku, Austrálii, Vietnamu, Malajsii nebo v pár státech v USA byste tvrdě narazili, protože kratom je tady zcela zakázán.

Kdo je pro a kdo proti zákazu kratomu

I mezinárodní organizace obecně doporučují změny drogových politik od přísné prohibice vymáhané trestním zákonem k politice, která bere v potaz potřeby uživatelů. Proti zákazu kratomu se tak například vyslovila Světová zdravotnická organizace (WHO), dále pak Piráti, mnozí poslanci za STAN, Národní protidrogový koordinátor a výkonný místopředseda Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Jindřich Vobořil (ODS) a další. Pro zákaz kratomu je prioritně ministerstvo zdravotnictví, které současně se zákazem navrhovalo rychlé přijetí novely s regulací psychomodulačních látek. Poté chtělo kratom (a HHC) hned ze seznamu zakázaných látek vyškrtnout. Jindřich Vobořil doporučoval vyčkat na přijetí novely s pravidly.  

Pravděpodobné změny v nakládání s kratomem 

Podle připravovaného zákona by se měl kratom uvádět na trh za obdobných podmínek, jako tomu je například u tabákových výrobků, elektronických cigaret nebo nikotinových sáčků. Tedy:

 • kratom by si mohli koupit pouze starší 18 let
 • prodej kratomu by byl pouze s obsluhou (ne v automatech)
 • kratom by se prodával v jednotném balení, které bude obsahovat důležité informace o produktu a zdravotní varování 
 • zakázaná by měla být jakákoliv reklama  
Co by způsobil zákaz kratomu

Pokud by držení kratomu bylo trestné, což naštěstí nebude, hrozit by mohly roky vězení a náklady by si vyžádaly stíhání i soudní procesy. Dále by pak nastal:

 • konec výzkumu látky, která prokazatelné pomáhá
 • přesun uživatelů do šedé či černé zóny ekonomiky
 • nárůst uživatelů tvrdých drog, jelikož kratom pomáhá při odvykání
 • zvýšená poptávka po lécích na bolest a antidepresivech, které kratom dokáže nahradit
28. 6. 2023: Vláda odložila rozhodnutí, zda zařadit kratom na seznam zakázaných látek

Rozhodnutí, zda zařadit kratom a kanabinol HHC na seznam zakázaných látek, vláda odložila. Chtělo to ministerstvo zdravotnictví…

12. 7. 2023: Kratom ani HHC nebudou na seznamu zakázaných látek, rozhodla vláda. Vobořil chce jeho regulaci prosadit ještě letos

Zákaz prodeje kratomu, kanabinolu HHC a dalších látek z konopí na návrh ministra zdravotnictví Vlastimila Válka ve vládě neprošel. „Tupá prohibice není řešením. O tom se nám podařilo přesvědčit i naše koaliční partnery,“ oznámili na Twitteru Piráti. Po jednání vlády to potvrdil lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný. „Na vládě pro to nebyla většina,“ řekl Výborný.

Kratom, který patří mezi ty NEJLEPŠÍ V ČR

Pokud chceš mít 100% jistotu, že do svého těla dáváš MAXIMÁLNÍ kvalitu, mrkni na e-shop od RageFitness. Jsme na trhu přes 5 let, odebíráme kratom od TOP dodavatele, máme zavedený systém HACCP, dvojitou UV sterilizaci, rozmělnění na nejjemnější nanoprášek a perfektní výsledky testů kratomu. Vše dopodrobna najdeš u každého jednotlivého kratomu – a že jich na e-shopu je. 

Mrkni. Vyzkoušej. Vzdělávej se. Komentuj.

Vše o kratomu
Vše o kratomu

Blog o tom, co to je Kratom a další praktické informace.

Vše o kratomu
Vše o kratomu

Blog o tom, co to je Kratom a další praktické informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější komentáře

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Doporučujeme
  Větší sexuální energie, delší erekce, výdrž před ejakulací i samotné vyvrcholení… Tak taková může být změna i ve tvém sexuálním životě. Zjisti, proč je kratom a sex tak oblíbenou kombinací.
  Červený kratom, žlutý kratom, zelený kratom, bílý kratom, gold kratom, Maeng Da, Elephant, Bali, Borneo, Honey, … Ať víš, po kterém z nich sáhnout, tento článek ti jednotlivé druhy kratomu
  Červený kratom je vyhledávaný pro své SILNÉ relaxační a analgetické účinky. Je jako příjemná teplá deka, do které se po náročném dni zachumláš a užiješ si úžasný relax i fantastický
  Gold kratom patří mezi kratomové specialitky. Pokud se tak potřebuješ hodit do pohody a nejsi zrovna fanouškem těch nejsilnějších variant, tohle pro tebe může být to pravé kratomové. Poznej „gold