logo kratom
vseokratomu.cz

Je kratom legální? V ČR ano, ale co jinde ve světě?

je kratom legalni cr

Pokud rád cestuješ a ještě raději s kratomem, určitě tě zajímá, kam si kratom můžeš bez obav přibalit a kdy je lepší ho nechat doma. Určitě si ale vždy před každou cestou informace ověř – postoj ke kratomu se v různých částech světa rychle mění. Kde před pár dny byl zcela legální, dnes už být nemusí. A naopak. Tak příjemné počtení. 

Je kratom legální v Česku?

Ano. Kratom je v České republice legální, každopádně současná legislativa (8. 10. 2023) není nastavená zrovna příliš šťastně. Kratom je totiž v tzv. šedé zóně. To znamená, že nespadá do žádné kategorie regulovaných produktů – není ani potravinou, ani potravinovým doplňkem, lékem a ani alkoholickým nápojem, tabákovým výrobkem nebo omamnou či psychotropní látkou. Z legislativního hlediska kratom jednoduše neexistuje. Jediné co, tak je zařazený mezi „nové potraviny”, díky čemuž není povoleno jej prodávat za účelem konzumace. Realita je ale taková, že většina prodejců prodává kratom jako sběratelský předmět nebo třeba barvu k malování… 

Tento typ prodeje, ačkoliv může znít jakkoliv komicky, má jedno obrovské mínus. Díky tomuto zařazení nemůže prodejce nijak uvádět jakékoliv účinky, dávkování a ani rizika kratomu. Mnoho lidí tak kupuje a následně konzumuje kratom bez jakéhokoliv povědomí o této látce, což vede k nesprávnému užívání a následně k většině negativních zkušeností a závislostí. Na kratom je pak touto realitou zbytečně házené špatné světlo… Přitom je dokázané, že v malém množství jde o všestranného pomocníka, který může tobě i každému v tvém okolí obrovsky pomáhat po celý život.

V ČEM ALE TKVÍ NEJVĚTŠÍ PROBLÉM

Kratom byl v posledním roce hojně politicky diskutovaným tématem. Řešilo se, zda ho úplně zakázat nebo regulovat. Jeden z hlavních důvodů byl ten, že na tomto neregulovaném trhu se našli jedinci, kteří se pod vidinou snadného zisku neštítili prodávat kratom v automatech, které byly umisťovány např. do obchodních center, ale i v blízkosti škol. Tuto blahodárnou, ale při špatném užívání i nebezpečnou látku si tak bez jakéhokoliv omezení kupovaly děti a další osoby, které o rizicích nic nevěděly…  

je kratom legalni list
Kratomové listy, z kterých se kratom vyrábí

BLÝSKÁ SE NA LEPŠÍ ČASY = KRATOM BUDE REGULOVANÝ

12. 7. 2023 vláda nevyhověla návrhu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a na seznam zakázaných návykových látek kratom (a ani HHC) nedala. Regulovat obě látky se v nejbližším čase chystá novela, kterou připravil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

„Již dávno se ukázalo, že tupá prohibice není řešením. O tom se nám podařilo přesvědčit i naše koaliční partnery na dnešním jednání vlády. Kratom ani HHC tak NEBUDOU zařazeny mezi zakázané látky. Místo toho bude kladen důraz na větší ochranu dětí i dospělých uživatelů,” uvedli Piráti na platformě X (dříve Twitter)

PŘIPRAVOVANÉ ZMĚNY V NAKLÁDÁNÍ S KRATOMEM

Podle připravované novely se bude ke kratomu přistupovat za obdobných podmínek, jako tomu je například u tabákových výrobků, elektronických cigaret nebo nikotinových sáčků. 

Tedy:

  • kratom si budou moct koupit pouze starší 18 let
  • prodej kratomu bude možný pouze v obchodech s obsluhou (ne v automatech)
  • kratom se bude prodávat v jednotném balení, které bude obsahovat důležité informace o produktu a zdravotní varování 
  • u kratomu bude zakázaná jakákoliv reklama

TIP K PŘEČTENÍ: Zákaz kratomu v ČR. ROZHODNUTO! Čeká nás liberalizace, ne prohibice. Bude kratom zakázaný, regulovaný nebo ponechaný beze změn? Na tuto zásadní otázku se poslední cca rok vedly divoké politické debaty. A už víme, jak to dopadlo. Čti článek.

TIP K PŘEČTENÍ: Jindřich Vobořil se VÝRAZNĚ zasadil o liberalizaci kratomu. Národní protidrogový koordinátor a výkonný místopředseda Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Mgr. Jindřich Vobořil, Pg.Dip. se s týmem odborníků výrazně zasadil o to, že se kratom nestal zakázanou látkou.

Legálnost kratomu v Evropě

V Evropě se legalita kratomu liší stát od státu. V některých zemích, jako je například Rakousko a Německo, je kratom legální a můžeš si ho bez problémů koupit. V jiných zemích, například v Polsku, Slovensku nebo Chorvatsku, je kratom nelegální a za jeho odhalení tě mohou čekat nepříjemné problémy. Proto, pokud cestuješ s kratomem, vždy si aktuální informace o tom, jestli je kratom v dané zemi legální, ověř. A ideálně těsně před odjezdem. V některých zemích je totiž oficiální vyjádření ke kratomu dost nejasné a postoj vlád se může velmi rychle měnit.

Jak je to v jednotlivých zemích Evropy teď, 8. 10. 2023, to jsme ti přehledně sepsali. Tak mrkej na to: 

🇦🇩 ANDORRA – kratom je legální, ale policejní kontroly jsou nepříjemné
🇧🇪 BELGIE – kratom je legální
🇧🇾 BĚLORUSKO – kratom je zakázaný
🇧🇦 BOSNA A HERCEGOVINA – kratom je legální
🇧🇬 BULHARSKO – kratom je od roku 2011 zakázaný
🇲🇪 ČERNÁ HORA – kratom je legální
🇨🇿 ČESKO – kratom je legální (brzy regulovaný)
🇩🇰 DÁNSKO – kratom je regulovaný, tzn. na předpis od doktora ho koupíte v lékárně
🇪🇪 ESTONSKO – kratom je regulovaný, tzn. pouze k vědeckým účelům do akreditovaných laboratoří
🇫🇮 FINSKO – kratom je regulovaný, tzn. na předpis od doktora ho koupíte v lékárně
🇬🇪 GRUZIE – kratom je legální pro ty, co mají více jak 18 let
🇭🇷 CHORVATSKO – kratom je zakázaný
🇮🇪 IRSKO – kratom je zakázaný
🇮🇸 ISLAND – kratom je regulovaný, tzn. na předpis od doktora
🇮🇹 ITÁLIE – kratom je zakázaný
🇽🇰 KOSOVO – kratom je legální
🇨🇾 KYPR – kratom je zakázaný
🇱🇮 LICHTENŠTEJNSKO – kratom je nelegální
🇱🇹 LITVA – kratom je nelegální
🇱🇻 LOTYŠSKO – kratom je nelegální
🇱🇺 LUCEMBURSKO – kratom je na seznamu kontrolovaných látek, tzn. v podstatě nelegální
🇭🇺 MAĎARSKO – kratom je legální
🇲🇹 MALTA – kratom je legální
🇲🇰 MAKEDONIE – kratom je legální
🇲🇩 MOLDAVSKO – kratom je zakázaný
🇲🇨 MONAKO – kratom je pravděpodobně legální
🇩🇪 NĚMECKO – kratom je legální
🇳🇱 NIZOZEMSKO – kratom je legální
🇳🇴 NORSKO – kratom je regulovaný, tzn. na předpis od doktora
🇵🇱 POLSKO – kratom je zakázaný
🇵🇹 PORTUGALSKO – prodej kratomu je zakázaný, držení kratomu je legální
🇦🇹 RAKOUSKO – kratom je legální
🇷🇴 RUMUNSKO – kratom je zakázaný
🇷🇺 RUSKO – kratom je zakázaný
🇬🇷 ŘECKO – kratom je legální
🇸🇰 SLOVENSKO – kratom je zakázaný
🇸🇮 SLOVINSKO – kratom je zakázaný
🇷🇸 SRBSKO – sporné, kratom není v srbských zákonech specifikovaný
🇪🇸 ŠPANĚLSKO – kratom je legální
🇸🇪 ŠVÉDSKO – kratom je sice zakázaný, ale prodej se toleruje
🇨🇭 ŠVÝCARSKO – kratom je zakázaný
🇹🇷 TURECKO – kratom je zakázaný
🇺🇦 UKRAJINA – kratom je legální
🇬🇧 VELKÁ BRITÁNIE – kratom je zakázaný

– zelená barva = kratom je legální
– meruňková barva = kratom je na předpis nebo je situace v zemi nejasná
– fialová barva = kratom je zakázaný

Legálnost kratomu v Asii

Ačkoliv EMCDDA (Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost) řadí kratom mezi tzv. „smart drugs“ nebo „legal highs“, jeho legalita není zcela jasně definovaná. Např. v roce 1979 zařadila thajská vláda kratom mezi narkotika, byť se jedná o zemi, kde se tradičně využívá po dlouhá tisíciletí. Díky tomuto zákonu se tak v Thajsku stal na čas nákup, prodej, dovoz nebo držení kratomu zcela nezákonným. Status legálnosti získal kratom zpět až v roce 2013.

V Malajsii, další zemi s ohromnou tradicí této látky, byl kratom legální až do roku 2003. Od té doby spadá pod zákon o jedech a jeho prodej je trestným činem s možným trestem odnětí svobody. Naopak v Indonésii je kratom legální – je pěstovaný, využívaný a také hojně vyvážený do zbytku Asie, Severní Ameriky a Evropy.

Zcela zakázaný je kratom kromě Malajsie pouze v Barmě, Vietnamu a v Austrálii.

TIP K PŘEČTENÍ: NEJSILNĚJŠÍ kratom = zelený kratom. Proč?. „Který kratom je nejsilnější?” To je často vyhledávaná otázka, na kterou ti dáme zcela jasnou odpověď – bezkonkurenčním králem je zelený kratom 100% PURE GREEN. Proč? Čti a dozvíš se.

Legálnost kratomu ve Americe

V USA kratom nespadá pod seznam kontrolovaných látek, avšak DEA (Drug Enforcement Administration) ho neuznává jako látku sloužící k lékařskému použití. Tento názor zakládá na varování FDA (Food and Drug Administration), která kratom nedoporučuje jako alternativu k opioidům na předpis a neshledává kratom jako bezpečný.

Kratom je nelegální v některých státech USA, a to např. v Alabamě, Arkansasu, Indianě, Rhode Islandu, Tennessee, Vermontu a Wisconsinu. V dalších státech je kratom legální, ale například ve státě Illinois nebo New York je spodní hranice pro nákup kratomu 18 let.

V Mexiku je kratom zcela legální a v Kanadě je to podobné jako aktuálně u nás = kratom nesmí se prodávat ke konzumaci. 

V Jižní Americe by měl být kratom zakázaný pouze v Argentině, v ostatních zemích je buď legální, nebo jeho status není známý. 

Legálnost kratomu v Africe

U většiny afrických států není postoj ke kratomu známý. V Jihoafrické republice je každopádně kratom zcela legální a volně dostupný. 

Kratom, který patří mezi ty NEJLEPŠÍ V ČR

Pokud chceš mít 100% jistotu, že do svého těla dáváš MAXIMÁLNÍ kvalitu, mrkni na e-shop od RageFitness. Jsme na trhu přes 5 let, odebíráme kratom od TOP dodavatele, máme zavedený systém HACCP i BIO certifikaci, dvojitou UV sterilizaci, rozmělnění na nejjemnější nanoprášek a perfektní výsledky testů kratomu. Vše dopodrobna najdeš u každého jednotlivého kratomu – a že jich na e-shopu je. 

Mrkni. Vyzkoušej. Vzdělávej se. Komentuj.  

Picture of Vše o kratomu
Vše o kratomu

Blog o tom, co to je Kratom a další praktické informace.

Picture of Vše o kratomu
Vše o kratomu

Blog o tom, co to je Kratom a další praktické informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme
Kratomové tablety jsou krokem vpřed v pohodlnosti a diskrétnosti užívání tohoto přírodního zázraku. Jaké jsou na kratom tablety recenze? Čti článek.
Pokud nejsi v užívání kratomu žádný zelenáč, dávkování podle čajové lžičky je možnou cestou, jak užívat kratom.
Dnešní doba tě neustále žene k větší produktivitě, výkonům a také ke schopnosti lépe zvládat stres. Co ti v tomto případě více pomůže? Káva vs kratom? Čti článek.
Sněmovna schválila nový psychomodulační zákon, tzn. pravidla pro nakládání s látkami jako je kratom, HHC nebo konopí s nízkým obsahem THC. O jaká konkrétní pravidla jde? Článek prozradí.