logo kratom
vseokratomu.cz

Psychomodulační zákon prošel sněmovnou

psychomodulacni zakon ok

Zákon o regulaci psychomodulačních látek prošel 3. 5. 2024 sněmovnou, přičemž nová pravidla mají platit od 1. 1. 2025. Novelu ale ještě musí schválit Senát a následně Evropská komise. V rámci EU jde totiž o zcela přelomový zákon, tzn. pokud bude schválen, Česká republika bude první zemí, která nějakým způsobem přistoupila k regulaci nových měkkých drog. 

„Jsou to látky, které nejsou výrazně škodlivé pro dospělé anebo pro společnost, nicméně jsou škodlivé pro křehký organismus dětí, a proto je ambicí tohoto zákona zakázat prodej těchto látek zejména dětem,“ řekla autorka návrhu Zdenka Němečková Crkvenjaš z ODS.

Pro zákon hlasovalo 81 ze 154 přítomných poslanců, kdy jej podpořili výhradně poslanci stran vládní koalice. Naopak z řad ANO a SPD nepodpořil psychomodulační zákon ani jeden poslanec. 

Původně hrozilo, že kratom poputuje na seznam zakázaných látek

Kratom totiž aktuálně stále nespadá do žádné z kategorií regulovaných produktů (původně i HHC a další konopné deriváty, ty jsou však aktuálně zakázané – za chvíli se dozvíš proč). Kratom tedy stále patří do tzv. šedé zóny = není potravinou, potravinovým doplňkem, lékem a ani alkoholickým nápojem, tabákovým výrobkem nebo omamnou či psychotropní látkou. Z legislativního hlediska kratom jednoduše neexistuje, což má za následek dva zcela zásadní problémy:

 1. prodejci tě nemohou napřímo informovat o složení kratomu, jeho účincích, rizicích a ani o dávkování kratomu, které je alfou a omegou pro jeho bezpečné užívání
 2. prodej kratomu není omezený věkem a ani místem prodeje, což reálně znamená, že si jej bez jakékoliv kontroly kupují děti například z automatů  

12. 7. 2023 však došlo k zásadnímu průlomu: „Kratom ani HHC nebudou na seznamu zakázaných látek, rozhodla vláda. Vobořil chce jeho regulaci prosadit ještě letos.” Přesně takto zněl jeden z červencových titulků minulého roku, který oznamoval, že zákaz prodeje kratomu, kanabinolu HHC a dalších látek z konopí ve vládě neprošel. Naopak má dojít k jejich smysluplné regulaci. 

Více o celém zákulisí se dočteš v těchto dvou článcích: 

 • Zákaz kratomu v ČR. ROZHODNUTO! Čeká nás liberalizace, ne prohibice. Bude kratom zakázaný, regulovaný nebo ponechaný beze změn? Na tuto zásadní otázku se poslední cca rok vedly divoké politické debaty. A už víme, jak to dopadlo. Čti článek.
 • Jindřich Vobořil se VÝRAZNĚ zasadil o liberalizaci kratomu. Národní protidrogový koordinátor a výkonný místopředseda Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Mgr. Jindřich Vobořil, Pg.Dip. se s týmem odborníků výrazně zasadil o to, že se kratom nestal zakázanou látkou.

Jak je to teď s HHC a dalšími konopnými deriváty – ve zkratce

Určitě jsi v průběhu roku zaznamenal zprávy, že se děti v různých částech republiky předávkovali želé bonbony s obsahem HHC. Z tohoto důvodu (a také proto, že se projednávání regulace psychomodulačních látek protahovalo), vláda s okamžitou platností do konce roku zařadila HHC a další konopné deriváty na seznam zakázaných látek. Jejich prodej tak aktuálně není možný a držení většího než malého množství je trestné.   

Zpátky k psychomodulačnímu zákonu

Novela zákona předpokládá, že vedle seznamu zakázaných omamných látek (heroin, kokain a dalších cca 500 látek) budou existovat další dvě kategorie – psychoaktivní a psychomodulační látky. Do psychoaktivních látek mají spadat všechny látky, které se nově objeví na trhu. U těch se budou prvně dva roky zkoumat dopady na zdraví a sociální dopady. Teprve následně vláda na doporučení ministerstva zdravotnictví, Státního zdravotního ústavu a vládního odboru protidrogové politiky rozhodne, zda patřičnou látkou zařadí na seznam zakázaných omamných látek, nebo do druhé nové kategorie, mezi tzv. psychomodulační látky s nízkým zdravotním rizikem. 

„Jakákoli nová látka se tu objeví, bude dva roky na black listu a pak bude podléhat tvrdší regulaci než alkohol,“ říká ministr zdravotnictví za TOP 09 Vlastimil Válek.

Nová pravidla psychomodulačního zákonu

Tohle jsou pravidla, která by měl nový psychomodulační zákon zahrnovat:

 • výrobky s psychomodulačními látkami si mohou kupovat výhradně dospělí, tedy starší 18 let
 • prodej probíhá pouze ve specializovaných prodejnách, do kterých nesmějí děti
 • je zakázaný prodej prostřednictvím automatů, v trafikách a v prodejnách potravin
 • na obalech jsou uvedené účinky, možná rizika a doporučené dávkování
 • obaly nejsou atraktivní pro děti = nenapododobují hračky ani cukrovinky 
 • je zakázaná reklama na internetu a ve veřejném prostoru = reklama je možná pouze uvnitř prodejny
 • při online prodeji dochází ke dvojímu ověření věku = před odesláním objednávky a při převzetí
 • prodejce musí vést záznamy o prodejích a nakládání s psychomodulačními látkami
 • je zakázaný přeshraniční prodej a vývoz
 • distributoři psychomodulačních látek a jejich prodejci musí mít povolení, které vydává ministerstvo zdravotnictví

TIP K PŘEČTENÍ: Kvalitní kratom ti dá záruku bezpečí a požadovaných účinků. Kratom zásadně ulehčuje život spoustě lidem okolo nás. A dokáže pomoct i tobě. Musí však splňovat jedno podstatné kritérium, a to je prvotřídní kvalita. Jen kvalitní kratom ti totiž bezpečně dopřeje to, co od něj očekáváš.

Dodržování všech podmínek prodeje psychomodulačních látek by měla kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Na zákaz reklamy by zase dohlížela Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Kratom od RageFitness patří mezi TOP V ČR

Pokud chceš mít 100% jistotu, že do svého těla dáváš MAXIMÁLNÍ kvalitu, mrkni na e-shop od RageFitness. Jsme na trhu přes 5 let, odebíráme kratom od TOP dodavatele, máme zavedený systém HACCP i BIO certifikaci, UV a GAMMA sterilizaci. Spolehnout se můžeš na vynikající rozpustnost a chuť kratomu, ale také na perfektní výsledky testů kratomu. Vše dopodrobna najdeš u každého jednotlivého kratomu – a že jich na e-shopu je.

Mrkni. Vyzkoušej. Vzdělávej se. Komentuj. 

Picture of Vše o kratomu
Vše o kratomu

Blog o tom, co to je Kratom a další praktické informace.

Picture of Vše o kratomu
Vše o kratomu

Blog o tom, co to je Kratom a další praktické informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme
Dnešní doba tě neustále žene k větší produktivitě, výkonům a také ke schopnosti lépe zvládat stres. Co ti v tomto případě více pomůže? Káva vs kratom? Čti článek.
Kratom zásadně ulehčuje život spoustě lidem okolo nás. A dokáže pomoct i tobě. Musí však splňovat jedno podstatné kritérium, a to je prvotřídní kvalita. Jen kvalitní kratom ti totiž bezpečně
Trápí tě závislost na kratomu? Pokud se ji chceš zbavit bez abstinenčních příznaků, tak stonky a žilky kratomu (Stems and Veins) je přesně to, co ti efektivně pomůže.
Kratom extrakt. Vyzkoušej nový způsob, jak objevovat zázračné účinky kratomu. Stačí ti pouze čajová lžička a jeden z kratomových extraktů od Rage Fitness. Let's Go.